MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Prolaktín

Známy hormón, ktorý je spájaný najmä s tehotenstvom a skrátene označovaný aj PRL. Produkuje ho žľaza nazývaná hypofýza. V menšom meradle sa môže tvoriť aj v prsnom tkanive, maternici, tukovom tkanive a u mužov v prostate. Vo svojej podstate však ide o typicky ženský hormón.

Počas tehotenstva a dojčenia je potrebný pre tvorbu materského mlieka. Mimo týchto období ovplyvňuje metabolické procesy ženy, jej menštruáciu a ovuláciu. Produkcia prolaktínu je mimo obdobia tehotenstva telom prirodzene potlačovaná. V prípade porúch hypofýzy môžu nastať problémy.

Význam prolaktínu

Prolaktín pochádza z predného laloku hypofýzy, ktorá sa volá Pars distalis. Produkuje sa pravidelne každé dve až tri hodiny, pričom sa vytvára odlišné množstvo. Ide o jeden z najstarších hormónov stavovcov. Sekrécia je najvyššia počas spánku a reguluje ju dopamín.

Platí pravidlo, že čím viac dopamínu sa v tele nachádza, tým viac je utlmená produkcia prolaktínu. Hormón má zásadný vplyv na laktáciu, čiže stimuluje bunky prsných žliaz a po pôrode sa spúšťa tvorba mlieka.

Prolaktín v tele ovplyvňuje najmä tieto aspekty.

 • Ovplyvňuje správanie ženy po pôrode a pomáha vytvárať vzťah matky s dieťaťom.
 • Vplýva na menštruáciu po pôrode.
 • Reguluje metabolizmus glukózy a vápnika v tele a vplýva na lipolýzu – štiepenie tukov a pomáha pri tvorbe hormónov vo vaječníkoch.
 • Prolaktín celkovo ovplyvňuje reprodukčné zdravie ženy a mieru sexuálneho uspokojenia.

Indol Woman je výživový doplnok pre ženy určený pre udržiavanie zdravia reprodukčných orgánov. Partnerka ho užívala pred otehotnením, pretože mala skúsenosť s prasknutou cystou. Odporúča sa užívať 3 mesiace. Má 100 % prírodné zloženie, čo veľmi ocenila moja partnerka, keďže pred tehotenstvom a ani počas neho nechcela vystavovať svoj organizmus zbytočnej chémii.

Hladina hormónu je najvyššia počas spánku a krátko po prebudení. Problémy s nízkou hladinou nie sú až tak časté, komplikácie nastávajú najmä pri nadbytku prolaktínu v tele. Ak sa vyskytuje v tele mimo obdobia tehotenstva a dojčenia, môže to signalizovať vážny problém.

Hyperprolaktinémia

Predstavuje zvýšenú hladinu hormónu prolaktín v krvi a môže sa vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 

 • Nedostatok spánku a vysoký stres
 • Nesprávna redukčná diéta
 • Zvýšená teplota organizmu, napríklad v dôsledku externého tepla
 • Problémy so štítnou žľazou a hypofýzou
 • Niektoré ochorenia obličiek a pečene
 • Kojenie a tehotenstvo, čo samo o sebe nespôsobuje ešte problémy
 • U žien je zastavená menštruácia vo veku, kedy by to ešte nemalo byť aktuálne – to znamená, že nie sú v prechode. Týka sa to približne 10 % až 20 % žien.
Prolaktín hormón výživové doplnky

Hyperprolaktinémia u mužov

Aj keď je prolaktín typický pre ženy, nachádza sa aj v mužskom tele. Problémom je ak sa hladina hormónu zvýši nad 15 mg/ml, čím môže dôjsť k problémom s erekciou alebo strate ochlpenia na tvári. Zvýšená hladina prolaktínu u mužov súvisí aj s priberaním. V prípade chlapov sa zvýšené hodnoty zistia až neskôr, najmä v dôsledku choroby. Zvýšená hladina prolaktínu spôsobuje neplodnosť v prípade 4 % mužov.

Poruchy pri zvýšenom prolaktíne

Nadbytok tohto hormónu v tele sa prejavuje problémami, ktoré sa týkajú najmä reprodukčnej sústavy.

Poruchy menštruačného cyklu

Hormón reguluje menštruáciu a jeho hladina súvisí s pravidelnosťou menštruácie. Vysoká koncentrácia prolaktínu môže byť zodpovedná za nepravidelnosť menštruácie alebo jej stratu.

Obezita a zmena hmotnosti

Priberanie je častým problémom, ktorý súvisí so zvýšenou hladinou hormónu. V tomto prípade však nejde celkom o príznak, ale o dôsledok. Môže za to výskyt tzv. prolaktinómov, ktoré predstavujú malé nádory v mozgu a ich prejavom je nadváha.

Problémy s prsníkmi

Nadbytočná hladina hormónu zapríčiňuje precitlivenosť prsníkov a tým aj ich vyššiu bolestivosť. Prejavuje sa to najmä v období dojčenia, no môže sa objaviť aj u žien, ktoré neboli ešte tehotné.

Narušená psychika a zlý spánok

Zvýšená hladina hormónu nepriaznivo ovplyvňuje spánok a negatívne pôsobí na mentálne zdravie a psychiku. Ide najmä o emocionálne výkyvy, psychickú nestabilitu a náladovosť. V najhorších prípadoch sa môže prejaviť aj na kognitívnych funkciách.

Znížená plodnosť

Nedochádza k dostatočnej stimulácii vaječníkov, pretože prolaktín brzdí dozrievanie vajíčok a ich uvoľňovanie. Zvýšená hladina hormónu súvisí aj so syndrómom polycistických vaječníkov a môže viesť k celkovému zastaveniu procesu ovulácie.

Sexuálne problémy

Zvýšená hladina prolaktínu v tele má negatívny dopad na prežívanie sexuálneho styku. Vyústiť môže do nedostatočného uspokojenia a s tým súvisiaceho nižšieho sexuálneho apetítu do budúcnosti. V prípade žien môže nastať znížená sekrécia pošvy.

Zníženie hladiny prolaktínu

V prípade nesprávnej hladiny tohto hormónu je dobré zamerať sa na zníženie týchto hodnôt. Existuje viacero možností ako to dosiahnuť, no úspešnosť závisí aj od závažnosti a intenzity problémov.

Jedálniček

Každý deň prijímame rôzne jedlá, preto najefektívnejšou zmenou by bolo zmena jedálnička. Zamerať by ste sa mali najmä na inhibítory prolaktínu, ktoré pôsobia proti tvorbe prolaktínu a jeho účinkom. Ide o potraviny bohaté na zinok, vitamín B6 alebo vitamín E. Vhodné sú aj ovocie, zelenina, strukoviny, oriešky, kuracie mäso alebo ryby.

Pri kuracine treba dávať pozor na jej pôvod. Vhodné sú najmä produkty v bio kvalite, pretože kuracie mäso z umelých chovov môže mať opačný efekt.

Rastliny a byliny

Podobný účinok ako potraviny môžu mať aj rastliny a ich priame výťažky. Ide najmä o byliny, ktoré sú považované za afrodiziaká a stimulanty, ktoré sa využívajú v rôznych prípravkoch na zlepšenie sexuálneho zdravia.

Ide o výťažky z rastlín ako ženšen, ginko biloba, šalvia, žerucha alebo obyčajná vňať z petržlenu. Môžete ich užívať vo forme čajov alebo odvarov. Pri žeruche a ženšene je možné užívať aj prášky obsahujúce extrakty z najsilnejších častí rastlín.

MerliX PerfektumVýživové doplnky

Voľne dostupné tabletky s účinnými látkami nájdete aj v lekárňach. Nejde však o lieky, ktoré by obsahovali chemické látky. Ide skôr o tabletky, ktoré obsahujú koncentrované množstvá bylinných látok, vitamíny alebo minerály. Ich výhodou je minimum vedľajších účinkov práve kvôli prírodnému základu a sú vhodné na pravidelné používanie. Majú častokrát podporné účinky na libido a vitalitu. Ich ďalšou výhodou je, že nepotrebujú lekársky predpis.

Odborné techniky

Ak nechcete svoj problém riešiť práve s lekárom, môžete sa obrátiť na alternatívne spôsoby liečby. Ide napríklad o rôzne druhy masáží na podporu plodnosti, napríklad akupresúra pod dohľadom kvalifikovaného odborníka. Inou možnosťou sú dýchacie cvičenia, ktoré slúžia na prekrvenie pohlavnej sústavy, najmä vajíčkovodov a maternice. Ide o ideálne riešenie pre dievčatá a ženy, ktoré majú problémovú menštruáciu. Pre niekoho môže byť vhodná joga alebo rôzne techniky na zvládanie stresu.

Lieky

Ak nezaberú vyššie uvedené techniky a spôsoby, vážnejšie prípady si vyžadujú lieky na predpis od lekára. Môže ísť napríklad o stav zvýšenia prolaktínu pod vplyvom nádoru hypofýzy, kedy sa predpisujú lieky z kategórie dopaminergných agonistov. Dokážu zmierniť hladinu prolaktínu v tele bez ohľadu na príčinu. Tieto lieky predpisuje endokrinológ alebo iný špecialista podľa výšky hladiny hormónu a podľa typu poruchy.

Avanafil kombinácia s inými liekmi tabletky na zlepšenie erekcieOperačné zákroky

V prípade neúspešnej farmakologickej liečby je možné absolvovať aj lekársky zákrok. Ak je problém vo forme nezhubného nádoru hypofýzy, najefektívnejším riešením je odstrániť ho chirurgickým zákrokom. Ide o operáciu, ktorá sa vykonáva prostredníctvom nosných priechodov.

Ak ide o zhubný nádor, využíva sa Laksellový gama nôž, forma rádioterapie alebo kombinovaná liečba rádioterapie s chemoterapiou.

Otázky a odpovede

Internetové diskusie mi dávajú množstvo podnetov, na ktoré sa nedá nereagovať. V tejto časti preto zodpoviem na množstvo otázok a nezodpovedaných myšlienok, ktoré som našiel na rôznych fórach a weboch.

Môže prolaktín radikálne ovplyvniť plodnosť?

Áno, súvisí s plodnosťou, ale nie práve v prípade, keď je hladina hormónu mierne zvýšená. Ide o to, na čo ostatné vplýva a to je menštruačný cyklus, libido a sexuálny apetít.

Aké sú už zvýšené hodnoty prolaktínu?

Hladina prolaktínu sa počas dňa mení, preto môžu byť výsledky miestami skreslené. No existujú hodnoty, ktoré sa dajú považovať za zvýšené. U mužov je to 200 až 500 tisíc IU, u žien je to 500 až 800 tisíc IU na liter krvi. Množstvá týchto hormónov v tele sú veľmi malé, udávajú sa v počte medzinárodných jednotiek (internationals units – IU).

Môžu mať lieky a lekárska liečba nežiaduce účinky?

Samozrejme, tak ako pri všetkých liekoch, ktoré obsahujú chemické látky. Najhoršie je na tom samozrejme chemoterapia a rádioterapia, ktoré sa využívajú na liečbu nádorov hypofýzy. Prejavuje sa najmä únavou, nevoľnosťou a bolesťou hlavy. Ak však potrebujete absolvovať túto liečbu, tak ju určite neodmietajte.

V čom spočíva určenie hyperprolaktinémie?

Spočíva v anamnéze, z ktorej sa zistia súvisiace symptómy a problémy. Na rade sú krvné testy, ktoré sa viacnásobne opakujú, aby sa dala zistiť správna hodnota prolaktínu. V prípade podozrenia výskytu nádoru sa využíva magnetická rezonancia.

Pomôžu mi tabletky s rastlinným zložením?

To je ťažké povedať, keďže nejde o lieky, ale o výživové doplnky, ktoré sú založené na prírodných látkach a výťažkoch z rastlín. Účinok týchto voľne dostupných prípravkov spočíva v zložení a ich pôsobení na jednotlivé symptómy. Ide o individuálnu záležitosť, ktorá môže niekomu pomôcť viac, niekomu menej.

4.4/5 - (36 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *