MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Spermiogram

Snažíte sa o rozšírenie vašej rodiny a nedarí sa vám tom? Čoraz väčším globálnym problémom súčasnej generácie mladých mužov sa stáva neplodnosť. Na zistenie stavu vašej plodnosti a kvality spermií existuje vyšetrenie, ktoré vám o vašich spermiách povie viac – spermiogram.

Čo od neho môžete očakávať, aké hodnoty a výsledky sa môžu objaviť a v neposlednom rade, čo vlastne znamenajú? Nejdem v tomto článku nahrádzať lekárov, chcem len aby ste mali viac informácií o tomto vyšetrení pred tým, ako sa ho rozhodnete absolvovať. Vždy je predsa lepšie byť vopred informovaný a muž nemá potom až také obavy z vyšetrenia. Existujú aj domáce typy testov, no tie nedokážu byť také spoľahlivé ako profesionálny spermiogram. Tie sa robia v každom väčšom meste na Slovensku ako Bratislava, Košice, Trnava, Nitra, Prešov.

Čo je spermiogram?

Spermiogram predstavuje špeciálny test na vyšetrenie plodnosti u mužov – ide o laboratórne vyšetrenie semena, z ktorého sa dá zistiť kvalita a životaschopnosť spermií. Taktiež vie určiť, či je problém s neplodnosťou na strane muža.

Ide o lacnejší a rýchlejší spôsob vyšetrenia ako je test plodnosti u žien. Preto sa odporúča, aby v páre najskôr absolvoval tento test muž.

Čo je jeho zmyslom?

To asi netreba nejako špeciálne vysvetľovať. V prvom rade je cieľom zistiť, či muž dokáže oplodniť svoju partnerku a v prípade, že nedokáže, zistiť pôvod problému. Môže ísť o viacero faktorov – nízka kvalita spermií, nízky počet spermií a pod. Na základe týchto výsledkov sa dá určiť opatrenie na zvýšenie plodnosti alebo stanoviť formu liečby.

Ako prebieha vyšetrenie

V prvom rade je potrebné odobrať vzorku na vyšetrenie. Musí byť dostatočne kvalitná, aby výsledky vyšli čo najpresnejšie. Vzorka ejakulátu musí byť odovzdaná v sterilnej nádobke od lekára, preto sa neodporúča tento proces vykonávať doma.

Pri prevoze k lekárovi sa môže vzorka znehodnotiť a na vyšetreniach v laboratóriu musí byť odoslaná do polhodiny. V nemocniciach a klinikách majú na tieto účely špeciálny kabínky, v ktorých budete mať dostatok pokoja, času a pohodlia aby ste mohli masturbovať a svoju vzorku ejakulátu odovzdať.

Tá sa neskôr pošle na odbornú expertízu do laboratória, ktoré vykonáva lekár alebo laborant. Výsledky základného testu by ste sa mali dozvedieť do hodiny, tie komplexné by ste mali mať k dispozícii do 10 dní.

Na čo nezabudnúť

Príprava pred vyšetrením na spermiograme nie je nijako špeciálna. Jediné, čo musíte dodržať, je sexuálna abstinencia. Odporúča sa aj vyhýbanie sa alkoholu, drogám alebo ťažkým liekom. Ak ste užívali v posledných dvoch mesiacoch antibiotiká, je vhodné vyšetrenie odložiť.

Nemajte strach, nejde o žiadne nekonečné mesiace abstinencie, ale o približne 2 až 4 dni, kedy sa odporúča vynechať masturbáciu či sexuálnu stimuláciu za účelom dosiahnutia reprezentatívnej vzorky ejakulátu. Na druhej strane to s dĺžkou abstinencie netreba preháňať, pretože pri dlhšej abstinencii sa môže vo vzorke vyskytnúť väčší počet slabých a starých spermií. Celkovo kvalita ejakulátu zvykne kolísať, pretože spermie vznikajú 70 dní.

Niekomu zase celkom nevyhovuje masturbovanie v cudzom prostredí do nádobky. Skúste sa uvoľniť a porozprávať o tom s partnerkou. Možno jej prítomnosť vám pomôže pri prekonaní tohto stresu a spolu dosiahnete lepší výsledok.

VYŠETRITE SA TRIKRÁT

Ak chcete mať čo najpresnejšie a výsledky, mali by ste si spermiogram zopakovať trikrát. Interval medzi vyšetreniami by mal byť aspoň mesiac.

Koľko stojí spermiogram?

V prípade, ak vám vyšetrenie odporučí lekár, náklady hradí poisťovňa. Ak si ho vyžiadate sami, zaplatíte si ho sami. Základné vyšetrenia spermií sa vykonáva u špecialistov – andrológ, urológ, tie komplexnejšie testy poskytujú Centrá asistovanej reprodukcie.

Cena spermiogramu stojí 15 až 30 eur, pri komplexnom vyšetrení ide o sumu približne 200 eur a viac.

Aké faktory test hodnotí

V prvom rade sú to údaje o objeme, počte spermií, farbe, konzistencii a pH ejakulátu. Zisťuje sa aj pohyblivosť spermií alebo odchýlky v morfológií. Ostatné údaje môžu ukázať, že ejakulát neobsahuje protilátky voči vlastným spermiám, percento geneticky nedokonalých spermií alebo iných zložiek ako krvinky či baktérie.

Počet spermií

Počet je veľmi podstatný údaj, ktorý povie veľa informácií. Čím vyšší je počet spermií, tým väčšia je šanca k oplodneniu vajíčka a otehotneniu. Pri výsledkoch sa berie do úvahy len počet životaschopných spermií, ktoré sú schopné oplodniť vajíčko. Vykonáva sa prostredníctvom Maklerovej počítacej komôrky alebo počítačovým analyzátorom.

Životnosť spermií

Spermie majú všeobecne krátku životnosť. Majú určitý čas na to, aby sa dostali k vajíčku a oplodnili ho. Ak je životnosť spermie veľmi krátka, nedostane sa tak do blízkosti vajíčka a k oplodneniu nedôjde. Vyšetrenie tohto faktoru prebieha tak, že do vzorky ejakulátu sa pridá farbivo, ktoré zafarbí len mŕtve spermie.

Farba

Vzhľad a farba spermií toho neprezradí veľa o schopnosti oplodniť vajíčko. Ak sa však prejaví netypické sfarbenie, môže to signalizovať závažnejší problém. Môže ísť napríklad o krv v semene, čo môže predstavovať infekciu a následne ovplyvniť plodnosť muža.

Konzistencia

Ďalší údaj, ktorý nám dokáže niečo povedať o kvalite ejakulátu. Vďaka dobrej konzistencii ejakulátu sa spermie dokážu rýchlo pohybovať smerom vpred a dostať sa úspešne k vajíčku ženy. Po ejakulácii dochádza k skvapalneniu ejakulátu. V prípade, ak sa tak nestane, ide o problém, ktorý môže ovplyvniť pohybovanie spermií k svojmu cieľu.

Pohyblivosť spermií

Údaj, ktorý úzko súvisí so životnosťou spermií. Je veľmi dôležitým faktorom pri úspešnom oplodnení ženy. Spermie sa musia poriadne rýchlo obracať, aby sa dostali k vajíčku. Ak sa pohybujú iným smerom, dochádza k vážnej deformite a šanca na oplodnenie výrazne klesá. Spermie sa v pohyblivosti delia, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, na: nepohybujúce sa spermie, nepostupujúce spermie, pomaly postupujúce spermie, rýchlo postupujúce spermie.

Obsah látok

Podstatné nie sú len spermie, ale aj ďalšie ostatné látky, ktoré sa v ejakuláte nachádzajú. Prítomnosť fruktózy je v poriadku, pretože tá spermiu vyživuje a dodáva energiu k pohybu k vajíčku. Naopak, mikroorganizmy, baktérie alebo biele krvinky signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Skúma sa aj prítomnosť protilátok, ktoré by mohli zistiť imunologickú neplodnosť. Vykonáva sa prostredníctvom MAR testu.

Morfológia

Deformované spermie majú nízku šancu na oplodnenie vajíčka. Ak je podobne zdeformovaných spermií v ejakuláte oveľa viac ako je norma, výrazne sa znižuje šanca otehotnenia. Častými anomálií spermií sú zdeformované hlavičky, dvojité hlavičky, dvojité bičíky a pod.

Objem

Správny objem ejakulátu by sa mal pohybovať približne v hodnote 2 až 6 mililitrov. Ak je ejakulátu menej, môže to predstavovať problém. Ide o zaujímavý údaj, no sám o sebe nepovie o plodnosti nič, pretože podstatné je množstvo a kvalita spermií, ktoré sa v ejakuláte nachádzajú.

pH ejakulátu

pH ejakulátu by malo byť zásadité, čo ochráni spermie v kyslom prostredí pošvy. Ak je pH iné, toto pošvové prostredie spermie zabije.

Nezúfajte, ak bol váš prvý spermiogram negatívny. Nemusí to ešte nič znamenať. Čudovali by ste sa, koľko z vašich blízkych ho už absolvovalo a ocitli sa v rovnakej frustrujúcej situácii. Muži medzi sebou nezdieľajú intímne problémy nad pivom, preto o mnohých problémoch vašich priateľov neviete. Nie je to žiaden koniec sveta. Ak chcete pred ďalším spermiogram trochu pomôcť svojmu organizmu, neuchýľte sa k syntetickým liekom, ktoré sľubujú aj nemožné. Skúste zatiaľ vitamíny a výživové doplnky na báze prírodného pôvodu, ktoré sú bez nežiaducich účinkov.

Štandardné normy podľa WHO

Tieto normy boli stanovené v roku 2010 a považujú sa za normálne hodnoty:

 

 • objem ejakulátu: od 1,5 mililitra
 • koncentrácia spermií v ejakuláte: minimálne 15 miliónov na 1 mililiter
 • celkový počet spermií: minimálne 39 miliónov
 • životnosť: minimálne 58 % živých spermií
 • farba: biela
 • pH: viac ako 7,1
 • podiel pohyblivých spermií: minimálne 40 %
 • podiel spermií s progresívnym pohybom: aspoň 32 %
 • morfológia spermií: viac ako 4 % s normálnou stavbou
 • biele krvinky: menej ako 1 milión
 • MAR test: menej ako 50 %
Aký objem spermií je v poriadku

Výsledky vášho testu môžu odhaliť tieto diagnózy:

Normospermia – predstavuje výsledky, ktoré sú vo vyššie uvedených hodnotách.

Oligozoospermia – ukazuje nižší počet spermií v ejakuláte.

Asthenozoospermia – pohyblivé spermie majú znížené hodnoty alebo majú horšiu pohyblivosť.

Theratozoospermia – počet spermií, ktoré majú normály tvar je znížený.

Nekrozoospermia – predstavuje mŕtve spermie v ejakuláte.

Azoospermia – v ejakuláte sa nenachádzajú žiadne spermie.

Leukocytozoospermia – leukocyty a biele krvinky sú prítomné v ejakuláte.

Ako vylepšiť hodnoty spermiogramu

Ak vaše výsledky v spermiograme neukazujú veľmi prívetivé výsledky, nič ešte nie je stratené. Stále môžete upraviť svoju životosprávu a pokúsiť sa tak dosiahnuť lepšie výsledky.

Spolu so spermiogramom by mal muž podstúpiť aj vyšetrenie pohlavných orgánov, aby bolo vylúčené, že za zlé výsledky je zodpovedné skryté ochorenie.

Muži so zhoršenými výsledkami by mali zvýšiť príjem vitamínu C, E a B12. Taktiež dopomôže zinok, selén, kyselina listová či koenzým Q10. Taktiež pomôže pravidelný kofeín v malých dávkach, ktorý zlepšuje prekrvenie, ale aj mliečne výrobky či kvalitné mäso. Určite si dopraje viac zeleniny a ovocia.

Spermie sú odrazom celkového zdravotného stavu a životného štýlu muža. V prípade zlých výsledkov by mal obmedziť čo najviac stres, prijímať vyváženú stravu a nájsť si dostatok čase na oddych, šport a spánok.

Zanedbať netreba ani oblečenie a kvalitnú spodná bielizeň. Prehrievanie môže zapríčiniť horšiu kvalitu spermií a preto je vhodné nosiť voľnejšie strihy nohavíc, pri sedavom zamestnaní sa pokúsiť viac hýbať, obmedziť sauny alebo horúce kúpele.

Základom je však odstránenie všetkých nepriaznivých vplyvov, ako fajčenie, alkohol, drogy, obezita a chemikálie v prostredí. Pokúste sa tieto faktory obmedziť na minimum.

Liečba neplodnosti

Ak nepomohla zmena životného štýlu, mali by ste sa obrátiť na klasickú liečbu, ktorá spočíva v chirurgickej, hormonálnej alebo imunologickej liečbe. Aj napriek toľkej snahe vám ani to nemusí zaručiť okamžité zmeny.

Mužská neplodnosť sa lieči prostredníctvom asistovanej reprodukcie, ktorú odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. Ide o najčastejšiu formu liečby, ktorá sa používa pri nízkom počte a poruchách pohyblivosti spermií. Do ženských vajíčok sa vpichujú spermie, ktoré sa získavajú pri umelom oplodnení.

Existujú tabletky na zlepšenie plodnosti?

Prísun dostatku vitamínov je pre mužské telo veľmi dôležité, najmä v prípade, ak ich nie je možné získať normálnou formou stravy. Existujú výživové doplnky, ktoré sú špeciálne určené aj na zvýšenie šance pre počatie. Ide o koncentráciu tých správnych výťažkov z rastlín, aminokyselín a minerálov pre lepšiu spermatogenézu. Z minerálov sú to najmä zinok a selén. V prípade rastlín je to kotvičník. Pozerajte nie len na ich prítomnosť, ale aj koncentráciu. Výhod týchto výživových doplnkov je niekoľko.

 • Ich zloženie je založené na čisto prírodnej báze a nenájdete v nich žiadne chemické látky.
 • Nie sú viazané na predpis a preto nie je potrebná návšteva lekára a lekárne.
 • Pomáhajú nielen pri zlepšení plodnosti, ale aj iných faktorov, ktoré ovplyvňujú sexuálny život, ako libido, pevnosť erekcie a pod.
 • Prípravok je možné užívať dlhodobo, čiže počas pokúšania sa o oplodnenie.

Ak máte o tieto výživové doplnky záujem, pripravil som pre vás poradie produktov, ktoré by vám mohli najviac pomôcť pri vylepšení plodnosti. Zostavil som ich podľa koncentrácie účinných látok v kapsulách. Prehľadný rebríček nájdete pod článkom. Držím palce!

4.6/5 - (35 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *