MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Syfilis

Syfilis je staronové chronické infekčné multisystémové ochorenie, ktoré zažíva v posledných rokoch renesanciu, nielen na Slovensku. Počet ľudí nakazených syfilisom stúpa a prenáša sa pohlavným stykom, ale aj intrauterinne, veľmi zriedkavo krvnými transfúziami alebo kontaktom.

Ide o pohlavnú chorobu spôsobenú baktériou (spirochétou) Treponema pallidum z čelade Spirochaetacea. Ide o veľmi jemnú baktériu so špirálovitým a vývrtke podobným tvarom, veľkosti 5–15 mikrometrov. Pri pozorovaní v mikroskope je diagnosticky dôležitý jej kývavý a rotačný pohyb.

História a pôvod

Podľa rôznych zdrojov, chorobu do Európy z Nového Sveta priniesli Kolumbovi námorníci. Najprv, pre podobný priebeh a príznaky, bol syfilis priradený k lepre. Na konci 15. storočia sa už „stihol“ podieľať na porážke armády Karola VIII.

Z akútneho ochorenia, ktoré viedlo k rýchlej smrti sa postupne stalo ochorenie chronické ako ho poznáme dnes. Obdobie renesancie môžeme považovať aj za obdobie vlády syfilisu. Trpeli ním František I, Henrich VIII, Ivan Hrozný, Benvenuto Cellini, Karol VIII, Franz Schubert, Oscar Wilde.

Baktéria Treponema palidum bola objavená až v roku 1905 tímom lekárov (Schaudinn, Hoffmann, Stiles, Pfender a Vuillemin). Liečba syfilisu sa prispôsobovala novým objavom a vedomostiam vtedajšej vedy.

V začiatkoch sa odporúčal kúpeľ v jeleňom mlieku či v krvi netopierov. Neskôr sa používali masti s ortuťou, ktoré mali množstvo nežiaducich účinkov ako vypadávanie vlasov, zažívacie ťažkosti, vredy v ústnej dutine, stratu zubov a podobne. Šírenie syfilisu zastavilo až objavenie penicilínu. Od roku 1953 počet ochorení u nás výrazne klesol.

Nákaza syfilisom

Syfilisom sa môžete nakaziť:

 • pohlavným stykom alebo sexuálnym stykom (medzi mužmi a ženami, ako aj rovnakým pohlavím),
 • kontaminovanými predmetmi, ktoré používa chorý na syfilis v čase, keď sa z jeho tela baktéria vylučuje (zubnými kefkami, príbormi, uterákmi a pod.),
 • z nakazenej matky na plod počas tehotenstva (vrodený syfilis).

Choroba sa prenáša z človeka na človeka slinami, semenom, vaginálnym výtokom, krvou, chorou kožou. Syfilis môže byť vrodený alebo získaný. Väčšina nakazených ľudí má získaný syfilis. Keď sa ochorenie včas rozpozná dá sa úplne vyliečiť. Neliečený syfilis však vedie až k smrti.

Chráňte sa. Najlepším spôsobom, ako sa ubrániť pred pohlavnými chorobami je používanie bariérovej ochrany – kondómu. Nakúpte ich vo väčšom množstve, ideálne cez internet, finančne sa to oplatí najviac. Ja nakupujem v eshope Kondomshop.sk.

Vrodený syfilis

Prenáša sa z matky na plod počas tehotenstva. Ak je tehotná žena nakazená syfilisom neliečená, môže sa jej narodiť choré alebo mŕtve dieťa alebo dôjde k predčasnému potratu. Štvrtina nakazených detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení. Až polovici  neliečených žien so syfilisom sa rodia deti nakazené syfilisom. Takéto deti majú vážne poškodené srdce, mozog a oči.

INKUBAČNÁ DOBA

Inkubačná doba syfilisu, čiže čas od nakazenia sa a vstupu infekcie do organizmu až po prejavenie sa prvotných príznakov, je veľmi rozdielna. Najkratšie zaznamenané prípady trvali len 9 dní, no bol zaznamenaný aj opačný extrém – 90 dní. V priemere sa udáva inkubačná doba zhruba 3 týždne, čiže 21 dní.

Získaný syfilis

Prebieha v  troch hlavných štádiách:

Prvé štádium

V mieste, kde vnikla do tela baktéria spôsobujúca syfilis vzniká tvrdý nebolestivý vred. Miestom vniknutia infekcie sú najčastejšie pohlavné orgány – penis, vonkajšie časti ženskej vagíny, vnútorné časti vagíny, okolie orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa od vniknutia infekcie sa objavuje nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín v blízkosti miesta vniknutia nákazy. Môžu, no nemusia sa objaviť ďalšie príznaky ako slabosť, únava, zvýšenie teploty, bolesti. Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť na plod aj na svoje dieťa pri pôrode.

Druhé štádium

Typické pre toto štádium syfilisu je zdurenie lymfatických uzlín na niektorých častiach tela ako vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku, bruchu. Na tele sa začnú objavovať vyrážky, fľaky na koži a na sliznici v ústach. Dochádza k vypadávaniu vlasov, stráca sa pigment. V okolí genitálií sa tvoria veľké ploské alebo vypuklé sivobiele škvrny až otvorené ložiská. Tieto rozpadajúce sa vredy sú vysoko infekčné a v tomto štádiu sa objavujú aj horúčka, únava, bolesti hrdla a strata chuti do jedla.

Syfilis príznaky liečba

Postihnutie rôznych orgánov v sekundárnom štádiu syfilisu:

Obličky – syfilitická nefritída.

Pečeň – syfilitická hepatitída s ikterom.

Oči – iritis specifica, neuritis n. optici.

Mozog – syfilitická meningitída, cefalea.

Pohybový systém – sternalgia, dolores osteocopi nocturni.

Celková alterácia organizmu – pocit choroby.

Tretie štádium

V tomto štádiu dochádza k poškodeniu srdca a ciev, kože, kostí a kĺbov. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii. Príznakmi sú strata pamäte, nervozita, zmätenosť, porucha schopnosti vyjadrovať myšlienky a iné. V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca reflexy, trpí únikom moču a stolice, je úplne dementný. Ochorenie končí smrťou.

Syfilis v tehotenstve

K ohrozeniu plodu dochádza najčastejšie pokiaľ žena otehotnie v latentnej fáze keď nepociťuje žiadne príznaky choroby a cíti sa dobre. Baktérie môžu preniknúť cez placentu a napadnúť plod tehotnej ženy, čím sa syfilis prenesie na nenarodené dieťa. Po pôrode sa môže taktiež nakaziť materským mliekom. Takémuto plodu alebo dieťaťu je následne diagnostikovaná vrodená forma syfilisu. Následky sú individuálne – potrat či predčasný pôrod.

Novorodenci majú napadnutú pečeň a slezinu. Dochádza k abnormálnym zrastom kostí, kostným deformáciám alebo tvoreniu zápalov v oslabených orgánoch. Taktiež sa môžu prejaviť hnisavé vyrážky ako u dospelých jedincov. Môže byť narušený aj vývoj orgánov, môže spôsobiť hluchotu alebo zákal rohovky so slepotou. Iná forma syfilisu môže spôsobiť progresívnu paralýzu tela, ktorá sa podobá tretiemu štádiu rozvinutej choroby u dospelého jedinca. Niektoré ochorenia sú natoľko agresívne, že môžu dieťa usmrtiť do jedného roka života.

Z toho dôvodu by si ženy nakazené syfilisom mali chorobu preliečiť v tehotenstve, prípadne absolvovať odber pupočníkovej krvi. Z tej sa dá určiť, či je plod nakazený syfilisom a začať tak liečbu penicilínom.

Ochrana by mala byť vždy samozrejmosťou, predovšetkým ak striedate partnerov a neplánujete tehotenstvo. Tabletku Escapelle je potrebné užiť najneskôr 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku, aby sa predišlo tehotenstvu. Tabletka ellaOne dokonca môže zabrať aj 120 hodín po styku. Neužívajte ich však ako náhradu antikoncepcie, majú veľmi nepríjemné vedľajšie účinky. Kondóm by mal byť absolútnym základom, ak nemáte stáleho partnera.

Šírenie syfilisu

Za rozšírením syfilisu stojí rizikové správanie, napríklad:

Nechránený pohlavný styk s osobou, ktorej zdravotný stav a predchádzajúce sexuálne správanie nám nie je známe. Človek sa môže rovnako nakaziť pri vaginálnom, análnom alebo orálnom styku.

Sex bez kondómu, ktorý umožňuje priamy kontakt a zároveň aj poškodenie slizníc. Človek sa môže nakaziť cez pohlavné orgány, konečník, ústa.

Tetovanie alebo piercing na koži s použitím ihiel a predmetov, ktoré neboli pred aplikáciou sterilné.

Injekčné užívanie drog – podávanie drog použitou ihlou, striekačkou alebo použitím spoločného roztoku drogy s  iným človekom.

Promiskuitné striedanie partnerov

Prostitúcia

Ochrana

Najdôležitejšia je prevencia. Základom je vernosť sexuálnych partnerov a dodržiavanie zásad bezpečného sexu, čiže používanie kondómu. V prípade sexuálneho života používať menej rizikové sexuálne praktiky, pri ktorých nedôjde k vniknutiu semena, pošvovej tekutiny alebo krvi do tela alebo na sliznice pohlavných orgánov, či úst partnera.

Je dôležité, aby všetky tehotné ženy navštevovali počas tehotenstva gynekológa a absolvovali liečbu v prípade, že sa u nich syfilis zistí. Chorí so syfilisom musia dodržiavať pokyny a poučenie ošetrujúceho lekára.

Dôležitou súčasťou je aj hygiena v domácnosti, používanie dezinfekčných prípravkov pri upratovaní, praní v domácnosti nakazeného. Baktéria spôsobujúca toto ochorenie je citlivá na bežne dostupné dezinfekčné prípravky, ktoré ju účinne ničia.

V prípade vnútro-žilového užívania drog používať vlastnú ihlu, striekačku a roztok drogy. Určite sa však užívaniu drog treba vyhnúť.

Poznať zdravotný stav seba i svojho partnera, najlepšie ešte pred sexuálnym stykom. Čím skôr človek zistí, že je nakazený syfilisom, tým skôr môže vyhľadať odborníka a vyliečiť sa.

Vyšetrenie

Pre správnu diagnózu sa vykonávajú sérologické vyšetrenia, ktoré majú zistiť prítomnosť protilátok v krvi alebo mozgomiechového moku. Vykonávajú sa aj ďalšie špecifické testy, ktoré sa robia 4 týždne po nákaze. Menej častá forma vyšetrení je odberom steru z postihnutého miesta. Odobraná vzorka sa skúma pod mikroskopom. Pacient je po dobu dvoch rokov podrobne sledovaný.

Liečba

Liečba syfilisu penicilínom sa ako terapeutikum pri syfilise osvedčuje už desiatky rokov, nie je toxický a pre svoju treponémocídnu vlastnosť je mimoriadne účinný. Dĺžka aplikácie v injekčnej forme závisí od štádia ochorenia. Najkratšia liečba trvá najmenej 14 dní. Pri neskoršom štádiu syfilisu liečba trvá 3 až 4 týždne. Pri precitlivenosti na penicilín sa odporúča tetracyklin alebo erytromycin. Liečba syfilisu patrí výhradne do rúk dermatovenerológa.

DISPENZARIZÁCIA LIEČENÝCH PACIENTOV

Ide o ďalšie sledovanie liečených pacientov, a to opakovanými sérologickými vyšetreniami a opakovanými vyšetreniami rôznych špecialistov. Veľmi dôležité je vyšetrenie a liečba sexuálnych partnerov.

Situácia na Slovensku

U nás prebehla v 50-tych rokoch minulého storočia celoštátna, tzv. PCH akcia, zameraná na pohlavné choroby. V priebehu 2 rokov bola vyšetrená celá populácia vo veku 15 – 45 rokov, a následne bolo preliečených 18 000 ľudí s diagnózou syfilis.

V ďalších rokoch sa ochorenie objavovalo len sporadicky. Výrazný vzostup výskytu syfilisu bol zaznamenaný až v 90-tych rokov 20. storočia. Zvýšený počet prípadov syfilisu sa vyskytol v roku 2018 v okrese Trebišov. Týkal sa nielen dospelých, ale aj detí a adolescentov. Keď sa ochorenie včas rozpozná, dá sa úplne vyliečiť.

V prípade zistenia ochorenia by ste mali liečiť nielen seba, ale aj ľudí na okolo, hlavne sexuálnych partnerov. Pri akomkoľvek podozrení na infekciu sú muž aj žena povinní absolvovať vyšetrenie u doktora. Pamätajte, že syfilis sa môže končiť aj smrťou, preto dbajte najmä na prevenciu.

4/5 - (22 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *