MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Melatonín

Melatonín ovplyvňuje správne fungovanie vnútorných hodín a podporuje celkovú telesnú vitalitu, do ktorej patrí aj tá sexuálna. Širokej verejnosti je tento hormón známy pod označením hormón spánku. V poslednom čase sa propaguje aj vo forme výživových doplnkov, no jeho hladinu si môžete vylepšiť aj inými spôsobmi.

Tak ako pri všetkých hormónoch, aj pri melatoníne je dôležitá jeho zdravá hladina. Jeho nedostatok, ale aj vysoká hodnota, môžu mať negatívne účinky na pohlavnú sústavu. Hormón ovplyvňuje nielen spánok, ale aj celý biorytmus organizmu a jeho režim.

Aký význam má melatonín?

Melatonín je produkovaný v mozgu v šuškovitom teliesku (epifáza), sietnici a tráviacej sústave. V organizme je produkovaný z aminokyseliny tryptofánu a jeho najvýznamnejším medziproduktom je molekula serotonín.

Vytváranie melatonínu závisí od intenzity svetla – čím je silnejšie, tým viac je brzdená jeho tvorba. V noci je produkovaný desaťnásobne viac ako cez deň. Melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a cicavcov a je signálom denného a nočného času. Podľa meniacej sa dĺžky svetla počas roka sa mení aj hladina hormónu v krvi.  Ovplyvňuje imunitu, trávenie, antioxidačné procesy, libido a ďalšie iné.

V lete má človek melatonínu najmenej, no v zime sa jeho hladina výrazne zvyšuje. So stúpajúcim vekom sa produkcia hormónu znižuje, preto starší ľudia majú vo zvyku vstávať oveľa skôr a môžu trpieť chronickou nespavosťou.

Melatonín Walmark poruchy spánku insomnia zlepšenie erekcie

Účinky na organizmus

Lepšia imunita

Zlepšuje ochranu buniek pred oxidačnými vplyvmi, rakovinovými vplyvmi, zlepšuje nervový systém a cievy.

Lepší spánok

Zlepšuje sa jeho kvalita, preto oddýchnutý organizmus má pozitívny vplyv na duševné zdravie a mentálny stav.

Denný rytmus

Regulácia vnútorného času s tým vonkajším je dôležitá pre správne fungovanie organizmu, čo sa viac prejavuje u zvierat než u ľudí.

Málokto vie, že hormón je previazaný so ženským a mužským reprodukčným systémom. Zvýšené hodnoty melatonínu bránia v produkcii pohlavných hormónov, čo sa u mužov prejavuje poklesom testosterónu a libida. V prípade žien môže nastať problém s tvorbou vajíčok a ich správnym dozrievaním.

Fakty o melatoníne

Ľudia, ktorí pracujú často v noci, majú vyššie riziko vzniku rakoviny.

Nevidiaci ľudia môžu mať problém so spánkom, keďže u niektorých nie je rozvinutá ani svetlo citlivosť zraku.

Najviac melatonínu sa produkuje medzi 3. a 4. hodinou ráno.

Výživové doplnky s týmto hormónom sú vyhľadávané najmä pri spánkových poruchách, ktoré sa týkajú zmeny časového pásma.

Výskumy dokázali, že melatonín môže mať aj analgetické účinky.

Poruchy melatonínu

Správna hladina melatonínu v organizme je dôležitá, preto jej kolísanie môže v tele spôsobiť viaceré nežiaduce problémy a poruchy.

Únava a ospalosť

Človek so zvýšenými hodnotami melatonínu sa prejavuje pocitmi nadmernej únavy a ospalosti. Takýto organizmus prestáva prirodzene reagovať na svetlo a je permanentne unavený.

Znížená imunita a vitalita

Nevyspatý a neoddýchnutý človek je viac náchylný k sezónnym ochoreniam a má zníženú obranyschopnosť. Nižšia je aj výkonnosť a vitalita počas dňa, ktorá ovplyvňuje aj sexuálnu stránku.

Problémy s plodnosťou

Melatonín ovplyvňuje ženské vajíčka a ich zdravé dozrievanie keďže ich chráni pred oxidačným stresom a tak zvyšuje ich šancu na prežitie. Jeho nedostatok tak môže spôsobiť problémy pri vývoji vajíčka.

Znížená produkcia pohlavných hormónov

Najväčším problémom je obmedzenie tvorby pohlavných hormónov testosterón a estrogén.

Ženské problémy

Problematická hormonálna hladina narúša prirodzenú hormonálnu rovnováhu, čoho výsledkom môže byť narušený menštruačný cyklus.

Podráždenosť

Ľudia s vyššou tvorbou hormónu sú viac podráždení, častokrát z nevysvetliteľných príčin.

Obezita

Výskumy ukazujú, že nedostatok hormónu je spojený aj s vyšším výskytom obezity a priberaním.

Nedostatočný spánok

Nízka hladina hormónu môže mať za následok prerušovaný spánok, skoré zobúdzanie a neschopnosť zaspať.

Ako zlepšiť stav melatonínu

Vysoká alebo znížená hladina hormónu spánku nepredstavuje pre organizmus nič prospešné. Nemusíte okamžite siahnuť po tabletkách alebo výživových doplnkoch. Hladinu melatonínu môžete dať do zdravej hladiny aj inými spôsobmi.

Dostatočný spánok 

Základom udržiavania správnej hladiny melatonínu je kvalitný spánkový režim. Počas dňa mať dostatok svetla, aby sa utlmila produkcia hormónu a počas noci dostatok tmy, aby mohlo začať jeho produkovanie. Spánok by ste mali prežiť bez rušivých elementov alebo budenia sa.

Potraviny s melatonínom

Dopomôcť si môžete aj potravinami, ktoré sa postarajú o váš lepší spánok. Určite ste už počuli o tom, že lepšie sa vám bude zaspávať po vypití mlieka alebo po lyžičke medu. Melatonín obsahujú potraviny ako čerešne, mandle, ovsené vločky, banány, ryža, fazuľa a ďalšie iné. Lepší spánok vám síce nezaručia, ale vylepšia podporu organizmu. Do jedálnička by ste mali zaradiť aj kuracie mäso, ananás, pomaranče a celkovo ovocie. Dostatok zeleniny, ovocia a obilnín pozitívne stimuluje hladinu hormónu.

Šport a pohyb

Nemusíte začať hrať profesionálne futbal, no pravidelný pohyb zaktivizuje produkciu melatonínu. Ak svoju aktivitu budete vykonávať počas dňa na slnečnom svetle, maximalizuje to produkciu hormónu počas spánku v noci. Určite však nešportujte tri hodiny pred spánkom, pretože rozprúdenie krvi môže spôsobiť, že sa vám bude ťažšie zaspávať. Pomôžete zároveň svojmu zdraviu a zlepší sa vám srdcovocievny obeh.

Obmedzenie rušivých faktorov

Tesne pred spánkom nepozerajte do telefónu a nesledujte televíziu. Svetlo, ktoré tieto zariadenia produkujú, nabudí váš mozog a vám sa nebude chcieť zaspať. Taktiež sa pred spánkom vyhnite káve, alkoholu a cigaretám, ktoré pre telo fungujú ako stimulanty. Pred spánkom stíšte okolitý ruch a vyvetrajte izbu.

Výživové doplnky

Jednou z možností prirodzene zvýšiť hladinu melatonínu v tele je jeho príjem z výživových doplnkov. Ide o tabletky s minimom vedľajších účinkov, ktoré sú dostupné bez predpisu a obsahujú čistý melatonín alebo kombináciu s inými rastlinami upokojujúcich organizmus. Pomôcť by mohla kombinácia melatonínu od Pharma activ.

Otázky a odpovede

Melatonín zaujíma viacerých ľudí a taktiež hľadajú informácie o možnosti jeho zvýšenia v ľudskom organizme. Rozoberá sa asi na každom väčšom internetovom fóre alebo diskusii, ktoré sa týkajú hormónov a hormonálnej liečby. Najviac sa ľudia zaujímajú o tieto témy:

Pomáhajú výživové doplnky s hladinou melatonínu?

Voľne dostupné tabletky sa nemôžu úplne vyrovnať liekom na spanie a nenahradia ani správny spánok. Môžu však napomôcť k vášmu vyriešeniu problému so zaspávaním alebo nedostatkom melatonínu v tele.

Môžem kombinovať melatonín a alkohol?

Výrobcovia výživových doplnkov s obsahom melatonínu na svojich baleniach neuvádzajú takéto upozornenie, ale sám by som vám to neodporúčal. Celkovo alkohol negatívne ovplyvňuje spánok a spánkový režim.

Kedy mám užiť tabletky obsahujúce melatonín?

V prípade klasických tabletiek ide o čas približne pol hodinu pred zaspávaním. V prípade, že ide o tabletky s postupným uvoľňovaním, tak sa riaďte príbalovým letákom, v niektorých prípadoch to môže byť aj dve hodiny pred spaním.

Majú tabletky s melatonínom nejaké vedľajšie účinky?

Áno, ale väčšinou ide o problémy pri nadmernom alebo dlhodobom užívaní. Preto ho neužívajte súvisle dva až tri týždne a pri sporadickom užívaní nie dlhšie ako 3 mesiace. Vedľajšie účinky sa vyskytujú v podobe problémov s pamäťou, ospalosťou či nevoľnosťou.

Je nezdravé pracovať v noci a cez deň spať?

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí pracujú v noci, majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu rakovinotvorných buniek. Obrátený spánkový režim narúša prirodzený biorytmus človeka. Výsledkom prehodeného rytmu je nižšia vitalita a nekvalitný spánok.

4.6/5 - (28 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *