MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Pohlavne prenosné choroby

Strašiak sexuálne aktívnych mužov i žien

Nie nadarmo nám naše mamy hovorili, aby sme si svojich partnerov starostlivo vyberali a používali “ochranu. Väčšina pohlavných chorôb sa totiž prenáša nechráneným vaginálnym, análnym alebo orálnym sexuálnym stykom.

Aj keď Slovensko ešte stále patrí medzi krajiny, kde nie je miera infikovaných ľudí vysoká, je dôležité prevádzkovať bezpečný sex.

Pohlavné choroby

Epidemiologický informačný systém (EPIS) každým rokom zozbierava štatistický prehľad pacientov nakazených pohlavnými chorobami. V roku 2017 bolo na Slovensku 1602 prípadov infikovaných pacientov. Ich počet oproti roku 2016 však klesol o 24,5 %. Čo je síce dobrá správa, ale určite neodporúčam to podceňovať.

Príznaky pohlavných chorôb sa líšia od konkrétneho typu ochorenia. Najčastejšie sa vyskytuje svrbenie, pálenie, výtoky, či rôzne vyrážky. Jedno však majú všetky choroby spoločné: ochránite sa pred nimi iba používaním kondómu a po infikovaní vám pomôže iba diagnostika a následná liečba u špecializovaného lekára.

V článku vám v krátkosti predstavím tie najrozšírenejšie z mužských i ženských pohlavných chorôb, ich príznaky či inkubačnú dobu. Obrázky neprikladám, lebo sú naozaj len pre silné žalúdky.

Chlamýdie

Chlamýdie patria na Slovensku medzi najrozšírenejšiu pohlavnú chorobu. Spôsobuje ich baktéria Chlamydia trachomatis. Najčastejšie postihuje ženy i mužov do 25 rokov v miestach genitálií, močového ústrojenstva alebo očných spojiviek. Viac sa chlamýdiám venujem v konkrétnom článku TU.

Príznaky

Chlamýdie spôsobujú zápal genitálii a močovej rúry, avšak až 70-80 % prípadov spočiatku nevykazuje žiadne príznaky. Inkubačná doba nákazy je 1 až 3 týždne. Prvými príznakmi sú nadmerný výtok, bolesti pri močení a v podbrušku. Ich neliečenie môže viesť az k vnútrobrušným zrastom či neplodnosti.

Liečba

Diagnózu vám stanoví lekár po odobratí sterov. Chlamýdie sa liečia antibiotikami a počas liečby, ktorá niekedy môže trvať až 3 týždne, je potrebné byť sexuálne zdržanlivý.

Syfilis

Syfilis spôsobuje baktéria Treponema pallidum a postihuje sliznice alebo pokožku. Viac sa syfilisu venujem v konkrétnom článku TU.

Príznaky

Inkubačná doba ochorenia je od 9 dní po 3 týždne. Ochorenie sa prejavuje typickým tvrdým vredom v mieste nákazy (najčastejšie genitálií). Neskôr sa choroba šíri do celého tela a vredy sa rozširujú. Postihuje cievy, mozog, miechu, srdce, kosti a kožu.

Liečba

Syfilis sa lieči antibiotikami počas dvoch týždňov, v závažnejších prípadoch môže byť pacient prevezený do nemocnice na infekčné oddelenie. Stav musí byť kontrolovaný ešte pár mesiacov po ukončení liečby.

Infekcia je závažná najmä počas tehotenstva. Predpokladá sa, že neliečený syfilis je príčinou úmrtí mnohých novorodencov a spôsobuje predčasný pôrod.

Kvapavka

Kvapavku spôsobuje baktéria zvaná Neisseria gonorrhoeae. Príznaky sa vyskytujú u mužov do 5, u žien od 2 do 14 dní od nakazenia. Prenáša sa výlučne nechráneným pohlavným stykom. Viac sa kvapavke venujem v konkrétnom článku TU.

Príznaky

Primárne postihuje pohlavné a močové ústrojenstvo, konečník, očnú spojivku a oblasť úst a hltana. V počiatočnom štádiu je kvapavka u žien bez príznakov, potom sa vyskytuje hnisavý zápal.

U mužov je to pálenie močovej trubice a hnisavý zápal. Pri neliečení spôsobuje vnútrobrušné zrasty, chronickú bolesť malej panvy a vedie až k neplodnosti.

Liečba

Liečba je pomocou antibiotík, ktoré musia byť vhodne stanovené, nakoľko baktérie začínajú byť voči určitým druhom rezistentné. Aby sa liečba dala považovať za úspešnú, pacient je kontrolovaný až 4 mesiace po jej ukončení.

Trichomoniáza

Trichomoniázu spôsobuje bičíkovec pošvový, ktorý žije v pošve a močovej trubici. Choroba postihuje najmä ženy. U mužov môže sama spontánne zmiznúť.

Príznaky

U žien spôsobuje zápal sprevádzajúci svrbením, žltozeleným speneným výtokom a bolesťou pri pohlavnom styku. U mužov je choroba bezpríznaková, alebo prebieha ako zápal močovej trubice.

Liečba

Lieči sa lokálne pomocou rôznych gélov alebo čapíkov a perorálne antibiotikami či chemoterapeutikami.

Kandidóza

Kandidóza je často sa vyskytujúca kvasinková infekcia, ktorá sa objavuje na genitáliách, ale aj v ústach či hrdle. Vzniká premnožením kvasinky Candida albicans a jej vznik je podmienený oslabenou imunitou. Preto sa môže vyskytnúť aj v čase sexuálnej zdržanlivosti, kedy sa vytvára v tráviacom trakte. Toto ochorenie postihuje najmä ženy.

Príznaky

Typickým prejavom je svrbivý a pálivý výtok z genitálií a bolesť pri močení. Cez krvný obeh sa kvasinky môžu dostať dokonca až do vnútorných orgánov.

Liečba

Na úspešnú liečbu je potrebné, aby sa naštartoval imunitný systém organizmu. Perorálne sa podávajú antimykotické tabletky a lokálne rôzne čípky alebo krémy.

Genitálny herpes

Genitálny herpes je nevyliečiteľné, sexuálne prenosné ochorenie spôsobené vírusmi herpes simplex (HSV) typu 1 a 2. Inkubačná doba je krátka, trvá od 2 do 7 dní.

Príznaky

Prenáša sa kvapôčkovou formou a sekrétom z úst alebo genitálií. V okolí genitálií alebo análneho otvoru sa vyznačuje pľuzgiermi. Po nakazení vírus putuje do nervového systému, kde aj ostáva. Neliečený môže spôsobiť život ohrozujúcu vírusovú encefalitídu.

Liečba

K potlačeniu vírusu dochádza po aplikácii antivirotík a lokálnych prípravkov. Ochorenie sa nedá nikdy 100 % vyliečiť. Po preliečení ostáva v tele už navždy a môže sa aktivovať pri zníženej obranyschopnosti.

Najúčinnejšou obranou proti pohlavným chorobám je používanie kondómu. Bariérová antikoncepcia a sexuálna zdržanlivosť sú jediným spôsobom, ako sa týmto veľmi nepríjemným chorobám vyhnúť. Kondómy nakupujte vo väčších baleniach, oplatí sa to najviac.

Hepatitída B

Hepatitída B je infekčné ochorenie spôsobené DNA vírusom HBV. Ten spôsobuje zápal pečene. Prenáša sa krvou a sexuálnym stykom. Proti tomuto typu vírusu sa u nás dá očkovať.

Príznaky

Typickým príznakom je žlto sfarbená pokožka (žltačka). Toto ochorenie postihuje pečeň a v chronickom štádiu spôsobuje jej zlyhanie.

Liečba

Lieky ako hepatoprotektíva, interferóny a antivirotiká spomalia progresiu ochorenia. Pokiaľ je choroba už v chronickom štádiu, nedochádza k vyliečeniu, nastupuje cirhóza pečene a liečba je tak doživotná.

HPV

Najčastejšia vírusová infekcia reprodukčného traktu je spôsobená ľudským papilomavírusom (HPV). Zaujímavé je, že väčšina sexuálne aktívnych je v určitom okamihu prechodne infikovaná.

Vírus HPV je zodpovedný za rakovinu krčka maternice alebo penisu. Najúčinnejšia prevencia je očkovanie ešte pred začiatkom sexuálneho života.

Príznaky

Najčastejšími príznakmi sú zmeny na pokožke vo forme kondylómov (bradavíc) alebo zhubné nádory v oblasti genitálií (napríklad genitálne bradavice).

Liečba

Liečba je úspešná až po niekoľkých mesiacoch. Takmer 90 % pacientov eliminuje HPV vo svojom organizme do 2 rokov od liečby infekcie.

HIV/AIDS

HIV sa prenáša nechráneným pohlavným stykom a krvou. Je to vírus ľudskej imunodeficiencie, ktorý infikuje bunky imunitného systému, čím ho oslabuje, až sa nakoniec zrúti. Konečným štádiom je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS).

Príznaky

Ochorenie HIV začína ako chrípkové ochorenie. Druhá fáza je zväčša bezpríznaková. Neskôr sa vyskytuje nočné potenie, prílišná únava, infekcia kože alebo úbytok na váhe.

Liečba

Pri liečbe sa využívajú kombinácie antiretrovirotík, avšak vírus sa už nikdy z tela úplne neeliminuje. Cieľom liečby je oddialenie úmrtnosti a predĺženie života. Ďalšou z možností je 72 hodín po nechránenom styku začať s postexpozičnou profylaxiou antiretrovirotikami.

Ako ste sa mohli dočítať, väčšina pohlavných ochorení je nielen nepríjemná, ale môže byť veľmi nebezpečná, až život ohrozujúca. Dôležitá je preto prevencia a bezpečný sex. Verím, že ste si tento článok prečítali iba zo zaujímavosti a pre rozšírenie vašich obzorov a hore uvedené choroby sa vám budú veľkým oblúkom vo vašom živote vyhýbať. Moja rada je – ak ste v dlhodobom vzťahu s partnerom, ktorého dokonale poznáte, nie je dôvod na paniku a môžete si to užiť aj „naostro“. Avšak pri krátkodobých záletoch dbajte na svoju ochranu, pretože ako ste sa dočítali, niektoré choroby vás môžu ovplyvniť aj na niekoľko rokov, či doživotne. Ja s partnerkou používam len kondómy, keďže nie sme zástancovia hormonálnej antikoncepcie (ktorá vás aj tak pred pohlavnými chorobami neochráni). Nakúpujem ich vždy vo väčšom, výhodnejšom balení.

4.6/5 - (43 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *