MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Problém otehotnieť

Nad prvým mesiacom neúspešnej snahy otehotnieť mávnete rukou, druhý mesiac začnete byť nervózny a každý ďalší neúspešný pokus prináša väčšie pochybnosti. Problémy pri snahe otehotnieť zažíva čoraz viac párov. Tieto tendencie potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá odhaduje, že problémy s oplodnením a donosením dieťaťa má každý siedmy až ôsmy pár. Ako zvýšiť vaše šance, čo sa oplatí vyskúšať a kedy je už čas navštíviť doktora?

 

Problémy otehotnieť neplodnosť

Plodné a neplodné dni

Každý mesiac prebiehajú v ženskom tele hormonálne zmeny, vďaka ktorým sa uvoľňuje vajíčko z vaječníkov. Pomocou vajcovodov sa dostane do maternice. Ide o proces ovulácie, ktorý u zdravej ženy trvá 28 dní a k samotnej ovulácii dochádza 14 dní od poslednej menštruácie.

Životnosť vajíčka po uvoľnení z vaječníka je približne 12 až 24 hodín. Krátky život vajíčka kompenzujú spermie, ktoré v tele ženy dokážu prežiť aj sedem dní.

Najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia je pri nechránenom sexe počas ovulácie. Nie je však dobré časovať sex len na toto obdobie mesiaca. Otehotnieť môžete aj počas neplodných dní alebo menštruácie. Nechráneným sexom, každé dva až tri dni počas celého mesiaca, dvojica zvyšuje svoju šancu na úspešné otehotnenie. Pri častejšom sexe by spermie nemali čas na dozretie.

Ovulačné testy, tabuľky na počítanie plodných a neplodných dní alebo zaznamenávanie bazálnej teploty môžu celý proces len skomplikovať. Takéto plánovanie môže do sexuálneho života priniesť frustráciu a úzkosť. Testy pomôžu skôr ženám, ktoré sa potrebujú zorientovať vo svojom menštruačnom cykle. Poznať presný deň ovulácie je vhodné najmä pre páry, ktoré nemajú možnosť pravidelného styku.

Ako dlho trvá otehotnieť?

Rýchlosť oplodnenia závisí od veku dvojice, ich zdravotného stavu, životného štýlu a frekvencie sexu. Niekomu sa to podarí hneď po prvom nechránenom styku, niektorým sa nedarí splodiť dieťa dlhodobo.

V prípade, že má žena do 35 rokov, 9 z 10 dokáže prirodzene počať v priebehu jedného roka nechráneného pravidelného sexu. Podľa Britskej národnej služby majú zdravé ženy od 19 do 26 rokov šancu na otehotnenie do roka na 92 % a v priebehu dvoch rokov 98 %. Vo veku 35 až 39 rokov sú šance naďalej vysoké – do roka dokáže otehotnieť 82 %, do dvoch 90 % žien. Štatistika však neberie do úvahy plodnosť partnera. Väčšina žien od 20 do 35 rokov nemá celkovo problémy s otehotnením a ide o biologicky optimálny vek vhodný na tehotenstvo. Do roka prirodzene otehotnie 75 % 30-ročných žien a 66 % 35-ročných žien. Každým ďalším rokom šance na otehotnenie klesajú.

Po 35 roku sa u žien znižuje rezerva vajíčok a z vaječníka sa uvoľňujú aj poškodené vajíčka, ktoré nie sú schopné oplodnenia a vedú k včasnému potratu. Zvyšuje sa aj výskyt geneticky podmienených ochorení ako Downov syndróm.

Faktory, ktoré môžu brániť otehotneniu

Plodnosť môže ovplyvniť viacero činiteľov, tak ako u mužov, tak aj u žien.

Vek

U žien po 30. roku začína klesať plodnosť následkom menšieho počtu vajíčok vo vaječníkoch, v menšej miere sa znižuje plodnosť aj u mužov.

Alkohol

Ženy by sa mali dlhodobo vyhýbať alkoholu v prípade, že chcú otehotnieť, u mužov zase pitie ovplyvňuje kvalitu spermií.

Sexuálne prenosné choroby

Chronické zápaly, prekonaná sexuálna choroba či chlamýdie môžu ovplyvniť úspešnosť tehotenstva.

Stres

Ohrozuje samotný sexuálny život, v chronických prípadoch môže ovplyvniť produkciu spermií a ovuláciu ženy.

Environmentálna záťaž

Problémy môže spôsobiť aj prostredie, pretože niektoré pesticídy a rozpúšťadlá ovplyvňujú plodnosť muža.

Fajčenie

Ovplyvňuje zdravie a plodnosť oboch partnerov. Za cigaretami stojí aj mužská neplodnosť.

Váha

Obezita (BMI 30 a vyššie), ale aj podvýživa negatívne ovplyvňuje ovuláciu a znižuje plodnosť.

Vo všeobecnosti by mali páry pri snahe splodiť potomka dbať na zdravý životný štýl a vyváženú stravu. Ženy by mali zvýšiť príjem kyseliny listovej, ktorá sa nachádza v zelenej listovej zelenine. To platí aj pre mužov, ktorým zelenina pomôže zlepšiť kvalitu spermií. Vedecké výskumy zatiaľ nepreukázali relevantné prepojenie pitia kávy s počatím. Dve šálky kávy denne sa považujú ešte za neškodné množstvo.

Plodnosť ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich sú aj hormonálne poruchy ako syndróm polycystických vaječníkov, problémy so štítnou žľazou či hypofýzou. Ďalej ide o poruchy reprodukčného systému ako sú poškodené alebo zablokované vajcovody, nízky počet spermií alebo ich zlá kvalita.

Problémy mladých párov

Na Slovensku nemôže počať dieťa bez medicínskej pomoci až 20 % párov a toto číslo má zvyšujúcu tendenciu. Dvojica by mala navštíviť praktického lekára ak sa im v priebehu roka nepodarí otehotnieť. Dôvody neúspechu môže doktor odhaliť, poprípade odporučiť ďalší postup.

Návštevu lekára netreba odkladať. Niektoré páry prídu až po piatich až deviatich rokov snaženia sa, no vtedy už môže byť príliš neskoro. U 40 % neplodných párov je problém u oboch partnerov. U štvrtiny sa konkrétne problémy nedajú jednoznačne určiť. Odbornú pomoc by mali vyhľadať aj ženy, ktoré v minulosti absolvovali mimomaternicové tehotenstvo alebo chirurgický zákrok pohlavných orgánov.

Ideálnym vekom na otehotnenie a pôrod je medzi 20. a 27. rokom. No ani v tomto veku tehotenstvo nie je zaručené. V prípade mladých žien sa lekári stretávajú so syndrómom polycystických vaječníkov. Správne fungujúce vaječníky by mali vyprodukovať v polovici cyklu dozreté vajíčko, ktoré uvoľní. V prípade polycystických vaječníkov je tento proces narušený a vaječníky produkujú polozrelé vajíčka so zastaveným vývojom. Príčina syndrómu nie je úplne známa, no lekári dokážu ženám efektívne pomôcť.

V prípade mužov ide o nižšie množstvo spermií, poruchy tvorby spermií, poruchy priechodnosti semenotvorných kanálikov a erektilná dysfunkcia . Chemické látky taktiež ovplyvňujú vývoj spermií a môžu narušiť ich citlivý genetický kód. Sedavé zamestnanie, ktoré prehrieva semenníky, je jedným z problémov mužskej neplodnosti.

Mužom sa odporúča absolvovať urologické ošetrenie. Ženám sa urobí hormonálny profil menštruačného cyklu, ktorý určí priebeh ovulácie, zistí stav vajcovodov a vaječníkov. Ak sú nálezy závažné alebo liečba neúspešná, dvojica by sa mala obrátiť na centrum asistovanej reprodukcie.

Asistovaná reprodukcia

V prípade istých zdravotných okolností hradia umelé oplodnenie zo zákona zdravotné poisťovne. Ak pacientka prekročila vek 39 rokov alebo ak vyčerpala tri pokusy na umelé oplodnenie, musí si pár hradiť liečbu sám. Asistovaná reprodukcia stojí od dvoch do päť tisíc eur.

Úspešnosť tohto procesu je približne na úrovni 40 až 45 %, čo závisí od príčin neplodnosti. Vysoká úspešnosť je najmä u mladších žien, ktoré majú „len“ problémové vajcovody. Spermie sú kvalitatívne na vysokej úrovni a problém je len v tom, že sa nemôžu stretnúť s vajíčkom v tele ženy.

Čím viac je dôvodov neplodnosti, klesá aj šanca na úspech. Vyšší vek ženy znižuje pravdepodobnosť úspešnosť umelého oplodnenia. Po 40-tke klesá na 8 % až 10 % a tehotenstvo sa stáva rizikovým pre dieťa aj matku.

Pred návštevou centra asistovanej reprodukcie by ste mali absolvovať lekárske vyšetrenie. Lekár pošle zdravotnej poisťovni žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. Môžete požiadať o tri cykly, ale každý osobitne. Návrh vypisuje centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa liečba uskutoční. Žiadosť následne posudzujú revízni lekári poisťovne, ktorí ju v prípade splnenia podmienok schvália.

4.8/5 - (23 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *