MerliX

24.9 €

eJoy

25.9 €

Zerex

29 €

Proerecta

22 €

Primulus

23 €

Vimax

44 €

Clavin

33.66 €

TABUĽKA HODNOTENÍ TABLETIEK

Kvapavka

Kvapavka, alebo gonorea, je sexuálne prenosná choroba, ktorá je vysoko nákazlivá. Je pomerne ľahko liečiteľná antibiotikami, no jej neriešený stav sa prejavuje výtokom z pošvy alebo močovej trubice, bolesťami pri močení a u žien tiež krvácaním. Jej dlhodobo neliečený stav môže spôsobiť až neplodnosť. Účinnou ochranou proti kvapavke je chránený pohlavný styk s kondómom.

Pôvod

Kvapavka je pohlavne prenosné ochorenie, ktorého výskyt je pomerne častý hlavne u mladších ľudí. Ide o nákazlivé ochorenie, ktoré bolo rozšírené už v období pred 5000 rokmi. Spôsobuje ju baktéria s názvom Neisseria gonnorhoeae alebo tiež gonokok. Objavil ju Albert Neisser, dermatovenerológ nemeckého pôvodu, v roku 1879.

Baktéria je náročná na prostredie a neznáša chlad, sucho, preto sa jej prenos deje prostredníctvom pohlavného styku. Mimo tela hostiteľa neprežije. Kvapavka najčastejšie postihuje močovo-pohlavné ústrojenstvo alebo konečník. Vyskytuje sa často najmä u homosexuálov, kde sa prejavuje svrbením, prípadne začervenaním. Kvapavka sa môže objaviť aj na očných spojivkách alebo začervenaním hltana pri prenose infekcie ústami. Druhotne môžu byť postihnuté aj kĺby, kosti alebo srdce.

Výskyt

Ochorenie je rozšírené celosvetovo. Postihuje obe pohlavia bez rozdielu veku s vyšším výskytom u sexuálne aktívnej časti populácie. Na Slovensku zaznamenala vysoký výskyt v rokoch 1967 – 1987, kedy bol počet ochorených približne 2 200 až 3 400 ročne. V ďalších rokoch došlo k jej výraznému poklesu. V roku 2010 bolo hlásených 126, v roku 2011 146 ochorení. Výskyt kvapavky je aj sezónnou záležitosťou a súvisí s obdobím zvýšenej turistiky, s poskytovaním nechránených sexuálnych služieb a pod.

Príznaky

U mužov sa kvapavka prejavuje spravidla po 2 až 6 dňoch najmä pálením a rezaním pri močení a častejším močením. Prítomný býva aj hnisavý až hlienovitý výtok. Vyskytnúť sa môže aj začervenanie a opuch okolo úst, najmä v prípade orálneho sexu. Objaviť sa môže aj krv v moči.


Pri neliečenom stave a ďalšom šírení pohlavnými cestami sa môže ochorenie rozšíriť ako zápal prostaty alebo nadsemenníkov. V tom najhoršom prípade môže spôsobiť neplodnosť. Zápal prostaty sa prejavuje bolesťami pri močení, pri stolici, bolestivou erekciou či polúciou, teda samovoľným výronom semena v noci. Zápal nadsemenníkov sprevádza bolestivé zdurenie nadsemenníkov spolu so začervenaním miešku. Príznaky niekedy nemusia byť veľmi nápadné, preto im venujte pozornosť, aj keď sa objavia len v miernej forme.

U žien sa ochorenie prejaví najčastejšie po 2 až 8 dňoch. Kvapavka môže postihovať vonkajšiu časť krčka maternice – vtedy sa u pacientiek objaví hnisavý hlienovitý výtok. V prípade postihnutej močovej rúry sa vyskytuje pálenie pri močení, nutkanie na močenie, páchnuci výtok z pošvy a krvácanie mimo menštruácie. Nákaza sa šíri ďalej, zápal potom napadá vajíčkovody alebo aj vaječníky. Pri šírení zápalu môžu ženy pociťovať nevoľnosť alebo zvracať. Následkom zápalu môže byť tvorba zrastov, ktoré spôsobia nepriechodnosť vajíčkovodov a s tým súvisiacu neplodnosť, keď žena nie je schopná otehotnieť alebo plod donosiť. Niektoré infekcie u žien prebiehajú bez príznakov, preto si mnohé z nich neuvedomujú, že sú nakazené.

Kvapavka v hrdle

Kvapavka sa dá preniesť aj orálnym stykom. Infekcia sa môže preniesť z nakazeného partnera až do vášho hltana. V prípade diagnostiky gonokokov v ústnej dutine nepostačuje klasický výter mandlí vatovým tampónom, takže infekcia môže zostať istý čas nespozorovaná.

 

Gonokoková infekcia sa môže vyskytnúť aj v análnom otvore. V prípade neriešenia problému sa gonokoky pri neliečení môžu krvným obehom preniesť do srdca, kĺbov a mozgových blán.

Kvapavka počas tehotenstva

V prípade kvapavky počas gravidity sa nemusíte obávať. Antibiotiká, ktoré sa používajú na liečbu nekomplikovanej kvapavky, môžu brať aj tehotné pacientky. Nebezpečenstvo pre plod spočíva predovšetkým v infekcii spojivkového vaku pri pôrode, kedysi častej príčiny slepoty. Predchádza sa tomu aplikáciou antibiotických očných kvapiek novorodencovi, ktoré sú prevenciou pred nakazením. Podľa toho, v ktorej fáze tehotenstva kvapavka prebieha, môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod.

Prenos kvapavky

Prenos sa uskutočňuje pohlavným a orálnym stykom. Existujú ojedinelé prípady kontaminovaním vlhkými uterákmi, bielizňou, prípadne kontaminovanými prstami na sliznicu spojiviek. Infikované ženy môžu preniesť pôvodcu nákazy na svoje dieťa počas tehotenstva.

Inkubačná doba

Od nakazenia po prvé príznaky ubehne jeden deň až 14 dní. Väčšinou sa problémy objavia 2 až 5 dní po styku. Inkubačná doba je dlhšia u žien, ako u mužov.

Prevencia

Pri všetkých ochoreniach, a to nielen tých pohlavných, je samozrejme prevencia a predchádzanie rizikovému správaniu. Ak nechcete „chytiť“ kvapavku, držte sa týchto tipov:

 • zaujímajte sa o zdravotný stav svojho partnera,
 • nebuďte promiskuitný a nestriedajte často sexuálnych partnerov,
 • vždy používajte prezervatív.

Proti kvapavke neexistuje žiadne očkovanie alebo ďalšie opatrenia, ktoré by vás pred kvapavkou ochránili. Neplatí ani to, že ak ju raz prekonáte, tak ju už nedostanete. Z toho dôvodu sa držte vyššie spomenutých opatrení.

Diagnostika kvapavky

Existujú tri diagnostické metódy na vyšetrenie kvapavky.

 • výter výtoku z penisu alebo krčku maternice ženy – vzorka výtoku je po ofarbení kontrolovaná pod mikroskopom
 • kultivační test – baktérie zo vzorky výtoku nechajú niekoľko dní kultivovať, teda pestovať, v laboratóriu
 • PCR alebo ELISA test – detekujúci gény a DNA baktérii v moči
MerliX Perfektum eJoy tabletky na podporu erekcie Zerex tabletky na podporu erekcie

Liečba kvapavky

Pri akomkoľvek podozrení na prítomnosť choroby, hlavne v súvislosti s rizikovým pohlavným stykom a náhodnou známosťou bez použitia kondómu, či v súvislosti s partnerskou neverou, je potrebné ihneď vyhľadať odborného lekára, dermatovenerológa. Návšteva u dermatovenerológa je možná aj bez nutnosti predchádzajúceho odporúčania praktického lekára. Kvapavku musí lekár zo zákona nahlásiť miestnej hygienickej stanici. Následne vyhľadáva všetky možné osoby, ktoré sa dostali do sexuálneho kontaktu s postihnutou osobou v období posledného mesiaca. Do stanovania diagnózy sa postihnutý musí vyhnúť pohlavného styku. Podcenenie príznakov alebo pokusy o samoliečbu môžu situáciu neskôr zdravotne len komplikovať a napomáhať šíreniu infekcie.

V poslednom období stúpa odolnosť baktérie voči penicilínu, ktorý bol dlhé obdobie jedným z najúčinnejších liekov na kvapavku. Dôležitou súčasťou diagnostiky je odber biologického materiálu, najčastejšie výter výtoku z močovej trubice či krčku maternice, ktoré sa vykonáva na mikrobiologických ústavoch. Počas týchto testov sa určuje citlivosť baktérie na jednotlivé druhy antibiotík. Lekár následne začne terapiu tým najvhodnejším liekom. Najčastejšie sa podáva:

 • Ceftriaxón je antibiotikum z rady cefalosporínov 3. generácie, aplikuje sa injekčne do svalu, ako tzv. jednorazová megadávka.
 • Doxycyklín predstavuje širokospektrálne antibiotikum. Užíva sa vo forme tabliet počas obdobia 7 až 10 dní a to 2 krát denne. Liek sa užíva aj pri súbežnej infekcii, napr. chlamýdiami. V prípade slabej účinnosti antibiotík lekár zvolí vhodnejší preparát z inej skupiny antibiotík.
 • Intravenózne podávanie antibiotík – ambulantná liečba a hospitalizácia je nutná u žien, v prípade ktorých sa infekcia rozšírila na vajíčkovody alebo vaječníky.

Súčasťou terapie by malo byť okrem sexuálnej abstinencie aj obmedzenie fyzickej námahy a diéta bez alkoholu. Obdobie zákazu pohlavného styku určí lekár na základe vyšetrení a neinfekčnosti pacienta s vylúčením iných pohlavných chorôb.

Rezistentné baktérie

Kvapavka je spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae, ktorá sa stáva rezistentnou, čiže odolnou voči antibiotikám. Z toho dôvodu je mimoriadne dôležité, aby boli pokyny v liečbe, ktoré vám určí doktor alebo lekárnik, prísne dodržiavané.

Liečte aj partnera

Vaším preliečením sa nič nekončí. Dôležité je identifikovať sexuálneho partnera, od ktorého ste sa mohli nakaziť. Ide o človeka alebo partnerov, s ktorými ste mali pohlavný styk až dva mesiace spätne, kým sa objavili problémy. Uvažovať treba aj nad osobami, ktoré sa mohli nakaziť počas tohto obdobia od vás. Zamyslite sa tiež nad tým, či sa gonokoky nemohli dostať análnym alebo orálnym stykom do análneho otvoru a hltanu. Testovanie na syfilis a ďalšie pohlavné choroby sa „pre istotu“ vykonáva nielen u vás, ale aj u vášho partnera.

Obdobie po liečbe

Po liečbe sa robia kontrolné odbery, a to aj v prípade, ak nepociťujete žiadne problémy. Lekár musí overiť, či terapia zabrala. Testuje sa po 3 mesiacoch od ukončenia liečby. Ak ste mali komplikovaný priebeh ochorenia, lekár sa môže rozhodnúť pre testy aj skôr. Test sa skladá z odberu krvi, kde sa zisťuje aj výskyt ďalších pohlavných ochorení, ako syfilis či HIV. Termín odberov určuje lekár, infekcia je totiž detegovateľná až po určitom čase od nakazenia. Napr. pri HIV je najvyššia spoľahlivosť zachytenia vírusu až 3 mesiace po nakazení.

Kvapavku v žiadnom prípade netreba podceňovať. Jej neliečenie a neriešenie stavu sa môže skomplikovať a rozšíriť do blízkych orgánov pohlavného systému, ktoré môžu navždy postihnúť a spôsobiť napr. slepotu.

4.5/5 - (36 hlasov)

Produkt

Účinky

Moje hodnotenie

Objednať

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

5/5

Recenzia MerliXu

Perfektum
24.9 €
Senior
29.9 €
víťaz testovania

Objednať MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4,5/5

Recenzia eJoy

25.9 €

Objednať eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

4/5

Recenzia Zerexu

29 €

Objednať Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3,5/5

Recenzia Proerecty

22 €

Objednať Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšenie libida
 • Zníženie únavy
 • Zlepšenie erekcie
 • Predčasná ejakulácia

3/5

Recenzia Primulusu

23 €

Objednať Primulus

Andrimax

Andrimax zväčšenie penisu prírodné tabletky
 • Zväčšenie penisu
 • Zvýšenie libida
 • Zlepšenie erekcie
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Andrimaxu

52 €

Objednať Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Vimaxu

44 €

Objednať Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia Clavinu

33.66 €

Objednať Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekcie
 • Zlepšenie erekcie
 • Zvýšenie libida
 • Predčasná ejakulácia
 • Liečba prostaty

3/5

Recenzia E-reX 24

31.99 €

Objednať E-reX 24

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *